Blog

Znajdź interesujący Cię temat!

post-img
27 lutego, 2023
Hobby
Dawid Świstek
3 mity rozwoju osobistego

“Rozwój osobisty jest fantastyczny” – tak może powiedzieć fanatyk rozwoju osobistego. Jednak naukowiec może powiedzieć, że rozwój osobisty zawiera mnóstwo patologii. W tym wpisie skupię się na drugiej perspektywie i przedstawię 3 mity rozwoju osobistego.

Zapisz cel na kartce! – mity rozwoju osobistego

Słyszałeś o badaniu Uniwersytetu Yale z 1953 roku? Polegało ono na tym, że zapytano studentów o to, czy zapisali swoje cele na kartce. 3% badanych zapisało swoje cele. Po 20 latach badacze skontaktowali się z tymi osobami i okazało się, że 3% badanych (którzy zapisali cele na kartce) zgromadziło więcej majątku niż 97% pozostałych badanych, którzy nie zapisali swoich celów.

Musisz przyznać, że jest to fantastyczny wniosek. Zapisanie celu na kartce sprawi, że go osiągniesz. Ach, cudownie!

Jest jeden problem… Pewnie myślisz, że badanie zostało przeprowadzone? Nie o to chodzi. No to może wyniki zostały źle obliczone? Nic z tego. Problem jest znacznie gorszy…

Badanie z 1953 roku nigdy się nie odbyło na Uniwersytecie Yale. “Wielkie mi rzeczy” – możesz pomyśleć – “Skoro nie na Yale, to może na Harvardzie”.

Otóż to badanie nigdy i nigdzie się nie odbyło. Jest zmyślone. Tego się nie spodziewałeś, co?

Nie do końca wiadomo kto i kiedy je wymyślił. Natomiast wiele teorii wskazuje na to, że za popularyzację tego “badania” odpowiada Zig Ziglar – mówca motywacyjny i sprzedawca. Pytany o to, skąd zna badanie, odpowiedział, że słyszał o nim tyle razy, że nie sprawdzał jego autentyczności. Szczerość ponad wszystko.

Mowa ciała w 55% komunikacji

Musisz przyznać, że pierwsza historia ze zmyślonym badaniem była fascynująca. Ale to nie koniec. Kolejne mity rozwoju osobistego czekają na Ciebie! Czas na mit, który zdobył większą popularność niż Michael Jackson w XX wieku. Mowa o micie Mehrabiana.

Albert Mehrabian jest amerykańskim psychologiem i na stałe zapisał się w podręcznikach rozwoju osobistego za pomocą jednego badania. Zdaniem wielu osób, wyniki jego badania pokazały, że 7% komunikacji odbieramy za pomocą treści wypowiedzi, 38% – poprzez brzmienie głosu, a aż 55% – poprzez mowę ciała.

Czyli w skrócie – 55% komunikacji interpersonalnej zachodzi bez słów, z użyciem wyłącznie ciała. Brzmi głupio? Bo rzeczywiście takie jest. Zastanówmy się przez chwilę. Gdybyś odbierał komunikaty wg tej teorii to tylko w 45% rozumiałbyś to, co mówią w radiu. Tylko w 7% rozumiałbyś komunikaty wydawane przez GPS. A przecież rozumiesz 100%.

W takim razie o co chodzi z tym Mehrabianem?

Jak zwykle, przyczyną powstania tej teorii była niewiedza i brak kompetencji.

Albert Mehrabian naprawdę żył i przeprowadził badanie (to już mamy ustalone). Natomiast dotyczyło one czegoś zgoła innego. Miało ono zbadać proces formowania postaw i sądów na podstawie sprzecznych komunikatów. Nie chcę bawić się w metodologa i opisywać ten eksperyment od A do Z. Jednak musisz wiedzieć, że nie miał nic wspólnego z teorią 7-38-55, która jest popularna w świecie rozwoju osobistego.

Mów o swoich celach innym

“Zastanów się, co chcesz osiągnąć. Zapisz cel na kartce. Opowiedz o tym celu wszystkim dookoła”. Brzmi znajomo? Takie 3 zdania często można usłyszeć na wykładach motywacyjnych. Tylko jedno z tych zdań zdaje się mieć jakikolwiek sens, czyli zastanowienie się nad swoim celem. Jeśli chodzi o zapisywanie to już wiesz co o tym myśleć… A co jeśli chodzi o chwalenie się swoim celem ze wszystkimi dookoła?

Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, czyli przypomina status związku niektórych nastolatków.

Po pierwsze – jeśli chcesz powiedzieć o swoim celu to nie mów o nim wszystkim. Dotrzyj tylko do najbliższych osób. Zdaniem psychologów, mówienie bliskim o swoich celach ma sens w chwili, gdy chcemy, aby wspierali nas w drodze prowadzącej do jego osiągnięcia.

Po drugie – jeśli mówisz już o swoim celu to bądź ostrożny. Kiedy powiesz o swoim celu to niestety możesz być nagrodzony przez bliską Ci osobę. Dla niektórych – samo wyznaczenie celu jest przecież sukcesem. A nie ma nic gorszego niż bycie nagrodzonym jeszcze przed zabraniem się do działania. To bardzo rozleniwia.

Znasz te mity rozwoju osobistego?

Mam nadzieję, że ten artykuł otworzył Ci nieco oczy w kwestii rozwoju osobistego. Być może niektóre mity znałeś już wcześniej i tylko przypomniałeś sobie jak bardzo idiotyczne są.

W każdym razie mam do Ciebie jedno pytanie: znasz inne mity dotyczące rozwoju osobistego?

Jeśli tak to napisz do mnie mailowo. Z chęcią je poznam.

Więcej o rozwoju osobistym możesz usłyszeć w 27. odcinku Pandory Rozwoju.

Miłego dnia,
Dawid Świstek

card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Kariera
Dawid Świstek
Jak robić dobry content marketing?
card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Emocje
Dawid Świstek
5 filarów szczęścia - model P.E.R.M.A.
card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Kariera
Dawid Świstek
Storytelling - jak opowiadać ciekawe historie?
card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Związek
Artur Makieła
7 mentalnych drogowskazów, które uczynią Twój związek wyjątkowym
card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Zdrowie
Bartłomiej Garbiec
Mentalne odchudzanie - dlaczego działa lepiej niż diety?
card-imagecard-image
27 lutego, 2023
Emocje
Bartłomiej Garbiec
Zajadanie emocji - czy dotyczy również Ciebie?

Skontaktuj się z nami!