Martin Seligman i model PERMA
Zacznijmy od ostatniego pytania, czyli przedstawienia profesora Martina Seligmana. Jest on amerykańskim psychologiem, który niezwykle mocno zasłużył się dla tej dziedziny nauki. Prof. Seligman jest twórcą teorii wyuczonej bezradności oraz pojęcia “psychologia pozytywna”. Przeprowadził mnóstwo badań naukowych dotyczących samopoczucia, jakości życia oraz szczęścia. Dzięki nim stworzył autorski model PERMA, który wyróżnia 5 filarów naszego dobrostanu psychicznego.
PERMA to skrót od pierwszych pięciu liter kluczowych elementów determinujących poczucie szczęścia.
P – Positive Emotions (Emocje Pozytywne)
E – Engagement (Zaangażowanie)
R – Relationships (Relacje)
M – Meaning (Poczucie Sensu)
A – Achievements (Osiągnięcia)
Czas na omówienie każdego z tych elementów.
Budowanie szczęścia za pomocą modelu PERMA
P (Emocje Pozytywne) – według prof. Seligmana doświadczanie emocji pozytywnych nie ogranicza się do codziennego uśmiechania. Wiąże się to raczej z pozytywnym nastawieniem do życia, optymistyczną postawą stosowaną względem przyszłości oraz umiejętnością doceniania swoich sukcesów i celebrowania relacji z bliskimi.
E (Zaangażowanie) – niektórzy mawiają, że “jeżeli kochasz swoją pracę to masz idealne życie”. Coś w tym jest! Kiedy angażujesz się w wymagające zadania, sprawiające Ci radość to jesteś bardziej szczęśliwym człowiekiem na co dzień. Zaangażowanie nie musi dotyczyć wyłącznie pracy, ale także Twoich zainteresowań. Osoby zaangażowane często doświadczają stanu FLOW, o którym więcej możesz przeczytać tutaj.
R (Relacje) – chyba nikt nie jest zaskoczony tym, że dobre relacje z innymi wpływają na nasze szczęście. Prof. Martin Seligman także je dodał do swojego modelu, podkreślając ich rangę. W tym miejscu warto przytoczyć najdłuższe badania Uniwersytetu Harvarda trwające ponad 75 lat, które pokazały, że dobre relacje z innymi czynią nas zdrowszymi oraz szczęśliwszymi ludźmi.
M (Poczucie Sensu) – na temat sensu życia powstało wiele publikacji filozoficznych i naukowych. Dla każdego sens życia może być czymś innym. Natomiast wspólnym mianownikiem dla wszystkich ludzi jest fakt, że sens życia odnajdujemy za pomocą naszych działań. Mając dobrą pracę, kochane dzieci, wymarzonego partnera czy angażujące pasje odnajdujemy sens życia w każdym z tych obszarów, zbliżając się do wewnętrznego szczęścia.
A (Osiągnięcia) – większość naszych działań ma określony cel. Stawianie sobie celów i realizowanie ich daje nam poczcie spełnienia i sprawczości. Nie bez powodu piłkarz po strzeleniu gola podnosi ręce do góry, fani muzyka piszczą i krzyczą po zobaczeniu swojego idola na scenie, a przedsiębiorca zabiera żonę na kolacją do drogiego lokalu po wygraniu ważnego przetargu. Te wszystkie zachowania są symptomami odczuwanego szczęścia.
Model PERMA w codziennym doświadczaniu szczęścia
Kiedy już znasz model PERMA to śmiało możesz wdrożyć go do swojego życia. Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że 100% skuteczny model wyzwalania szczęścia nie istnieje. Jest to oczywiste i nie wymaga komentarza. Natomiast zgodnie z modelem PERMA możesz zastosować poniższe wskazówki:
- podchodź optymistycznie do swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
- skupiaj się na doświadczaniu pozytywnych emocji i szukaj ich źródła
- odkryj swoją pasję i jak najczęściej wchodź w stan FLOW
- buduj szczere relacje i otaczaj się ludźmi, którzy życzą Ci jak najlepiej
- odnajduj sens swojego życia w życiu zawodowym i osobistym
- wyznaczaj sobie cele i dąż do ich osiągnięcia
Jak widzisz – recepta na szczęście jest prosta… Ale nic się nie zmieni dopóki nie wdrożysz tych wskazówek w swoim życiu. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi odkryjesz klucz do swojego szczęścia i będziesz inspiracją dla wszystkich ludzi wokół Ciebie.
Miłego dnia,
Dawid Świstek